Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović, uručila je danas ugovore vredne blizu 10 miliona dinara za realizaciju projekata u oblasti socijalnog stanovanja, namenjenih sigurnim kućama i prihvatilištima za žene i decu žrtve nasilja. Mihajlovićeva je ovom prilikom zahvalila rukovodiocima i zaposlenima u sigurnim kućama u Srbiji na svemu što rade za žene i decu, obavljajući 24 sata nimalo lak i jednostavan posao.
„U poslednje četiri godine Ministarstvo građevinarstva, zajedno sa Koordinacionim telom, pomaže kroz javne konkurse sigurnim kućama i prihvatilištima, sa po 10 miliona dinara, kako bi stvorili bolje i kvalitetnije uslove za smeštaj žrtava nasilja. Ti uslovi su im neophodni i kako bi obezbedili licence za rad, a svi projekti se realizuju u dogovorenom roku i standardima“, rekla je ona.
Potpredsednica Vlade dodala je i da su sigurne kuće preuzele ogroman teret na sebe u vreme trajanja epidemije korona virusa, te da je od početka vanrednog stanja do danas u njima smešteno 194 žena i dece. „Trebalo je organizovati se i voditi računa o 94 žene i 90 dece i hvala vam na tome. Pored posla koji obavljaju sigurne kuće, veoma je važno da svi mi kao društvo učinimo više u borbi protiv nasilja nad ženama i decom. Uloga medija nam je u tome vrlo značajna“, zaključila je Mihajlovićeva. Predrag Momčilović, direktor Centra za socijalni rad Leskovac, zahvalio je potpredsednici Vlade na podršci, rekavši da sigurne kuće u Srbiji četiri godine unazad dobijaju pomoć kako bi unapredile kvalitet stanovanja i života korisnica ovih objekata.
„Zahvaljujući ovom projektu, po prvi put smo u prilici da zamenimo kompletno dotrajalu stolariju u sigurnoj kući i prostor učinimo funkcionalnijim i modernijim“, rekao je on.
Tamara Savović, rukovoditeljka sigurne kuće iz Sombora, istakla je dugogodišnju podršku Ministarstva i Koordinacionog tela, rekavši da je zahvaljujući tome prošle godine sprovedeno i istraživanje o položaju i kapacitetima sigurnih kuća, te da je mapiran put ka licenciranju usluga sigurnih kuća.
„Kroz projekat ove godine naša sigurna kuća obezbediće pristupačnost za osobe sa invaliditetom, što je jedan od uslova za licencu. Pored zaštite žrtava nasilja, važno je i da više radimo na njihovom ekonomskom integrisanju u društvo“, dodala je Savovićeva.